Paşabahçe: Dünya ikincisi olduk sıra çokuluslu şirkete geldi

 

 

CAM ev eşyası üretiminde dünyada ikinciliği elde eden Paşabahçe, 2004’te yaptığı yeni yatırımlarla çok uluslu bir şirket olma hedefine doğru ilerliyor.

Paşabahçe, Rusya ve Bulgaristan’daki yeni yatırımlarıyla üretim ve lojistik maliyetlerini düşürmeyi planlarken, Türkiye’de teknoloji ağırlıklı yatırımlarını artırıyor.

CAM ev eşyası üretiminde dünyada ikinci sıraya oturan Paşabahçe, 2004 yılında yaptığı yeni yatırımlarla artık global bir şirket olmaktan çıkıp, çok uluslu bir şirket olma hedefine doğru ilerliyor. 110 ülkeye ihracat yapan Paşabahçe, Rusya ve Bulgaristan’daki yeni yatırımlarıyla üretim ve lojistik maliyetlerini düşürmeyi planlarken, Türkiye’de teknoloji ağırlıklı yatırımlarını artırıyor.

Paşabahçe’yi önümüzdeki 3 yıl içinde yüzde 35 büyütmeyi hedeflediklerini belirten T. Şişe ve Cam Fabrikası Cam Ev Eşyası Grup Başkanı Gülsüm Azeri, ‘Paşabahçe global bir şirket. Ama artık çok uluslu bir şirket olmayı hedefliyoruz’ diyor. Büyüme planları çerçevesinde Rusya’da ikinci bir fabrika için yer aradıklarını söyleyen Gülsüm Azeri, Uzakdoğu veya Güney Asya’da da günün birinde üretim yapmak istediklerini belirtiyor.

Paşabahçe’nin üyesi olduğu Avrupa Cam Ambalaj ve Cam Ev Eşyası Üreticileri Birliği’nde (FEVE) geçtiğimiz ekim ayında Cam Ev Eşyası Komitesi Başkanlığı’na seçilen Gülsüm Azeri ile komitede yapmak istediklerini, dünya cam ev eşyası sektörünü ve Paşabahçe’nin yeni yatırımlarını konuştuk.

Avrupa Cam Ambalaj ve Cam Ev Eşyası Üreticileri Birliği’ndeki (FEVE) komite başkanlığı göreviniz neleri içeriyor?

- Avrupa’daki büyük üreticilerin hepsi Avrupa Cam Ambalaj ve Cam Ev Eşyası Üreticileri Birliği (FEVE) üyesi. Biz dünyanın ikinci büyüğü olma konumunda bir kapasiteye ve satış cirosuna ulaştık. Dünyanın ikinci büyüğü olan bir şirketin Avrupa’da böyle bir komitenin başına getirilmesi doğaldır.

Bu komite neler yapıyor?

- Komite, Avrupa Birliği’nin çeşitli ekonomik komiteleriyle birebir ilişkide. Cam ev eşyası sektöründe olanı biteni, istekleri, olması gerekenleri anlatıyor. Dünyada cam ev eşyasının gidişatı ve bunun Avrupa’yı nasıl etkileyebileceği ele alınıyor. Sektörde insan sağlığını etkileyebilecek boyuttaki teknik kriterler tartışılıyor.

Başkanlığınız döneminde ağırlıklı hangi konular ele alınacak?

- Haksız rekabetin üzerine gitmeye çalışacağız. Bir başka konu da ürünlerin menşeinin belirtilmesi. Camın menşei ile ilgili ciddi bir takip yapmak istiyorlar. Ancak, Çin malına yönelik kısıtlayıcı bir tavır camda yok. Çin’den ciddi cam girişi var. Başkanlığım döneminde bunun kontrol altına alınması ve en azından referans fiyatların uygulanmasının üzerine gideceğiz.

Paşabahçe son yıllarda yatırımlarını neden dışa açtı?

- Navlun artık fiyatın önemli bir bileşeni olmaya başladı. Yatırımlarımızı dışa açmamızdaki neden de bu. Nerede büyük pazar var, ona yakın nerede düşük maliyetli üretim imkanı var, öngörülebilir bir gelecek içinde yurt dışında yatırıma yöneldik. O nedenle Rusya’da 2004 yılında üretime girdik, oraya Paşabahçe teknolojisini götürdük. Bulgaristan’a yatırım yapıyoruz.

Başka ülkelerde de fabrika düşünüyor musunuz?

- Günün birinde Paşabahçe Uzakdoğu’da, Güney Asya’da bir yerde yatırım yapacak, bunu da araştırıyoruz. Büyüyen Hindistan pazarına nereden mal vermemiz gerektiğine bakıyoruz, en uygun fabrika lokasyonunun nerede olması gerektiğini araştırıyoruz.

Paşabahçe’nin önümüzdeki yıllardaki hedefleri neler?

- Önümüzdeki 3 yılda çok büyük bir büyüme planı içindeyiz. Şu anda bitirmekte olduğumuz projelerle 2004’den 2005’e yüzde 15 büyüyoruz. 3 yılda bu yüzde 35’i bulacak. Paşabahçe global bir şirket. Türkiye’de üreten, ağırlıklı olarak Türklerle yönettiğimiz ve dünyaya mal satan bir şirketiz. Her ülkenin isteğine uygun mal satabiliyoruz. Ama artık farklı bir şey konuşuyoruz, global bir şirket olmaktan çıkıp, çok uluslu bir şirket olmayı hedefliyoruz. Çok çeşitli ülkelerde üretim yapmaya yöneliyoruz.

Yeni bir markayla kristale yakın bardak üreteceğiz

2005 yılında Türkiye’de yatırımlarınız olacak mı?

- Türkiye’de yatırımı farklılaştırıyoruz. Bu üretim maliyetiyle daha katma değerli, daha yüksek fiyatlı ürün satıp Türk işçisinin becerisini doğru ürüne yönlendirmek istiyoruz. Kırklareli’ndeki fabrikamızda yepyeni bir tesis kuracağız. Avrupalılar’ın en iyi fiyatla satan markalarıyla rekabet edecek yeni bir üretime giriyoruz. Henüz markamıza karar vermedik. Bu ürün Ridel gibi markalarla rekabet edecek. Paşabahçe’ye oranla küçük üreticiler olmakla birlikte, kristale yakın bardak kalitesinde üretim yapan firmalara rakip olacağız.

Cam teknolojisini artık Türkiye’de geliştiriyoruz

Paşabahçe’nin bugün teknolojide geldiği nokta neresi?

- Cam teknolojisini Türkiye’de oluşturmaya ve makine üretimini daha da büyütmeye yöneliyoruz. Son üç yıldır üretimde kullandığımız teknoloji yoğun makineleri Türkiye’de yapıyoruz. 2003’de kurduğumuz makine işletmesinde elimizdeki makine parkının bakımını yapıyoruz, yeniliyoruz. Rusya’da fabrika kurduğumuzda başka ülkelerden makine almıyoruz.

Bira bardağı üretiminde Avrupa’da birinciyiz

Rusya’daki yatırımınız nasıl gidiyor?

- Rusya’daki yatırım 15 milyon dolara mal oldu. Rusya’da bira sektörü çok hızlı büyüyor. Yakında şişeden bira içmekten de vazgeçilecek. Bu konuda kanunlar devrede. Biraya yönelik binlerce çeşit bardak söz konusu ve biz bu konuda çok iyiyiz. Avrupa’da bira bardağında bir numaralı üreticiyiz. Benzer gelişmenin Rusya’da da olacağını ümit ediyoruz.

GÜLSÜM AZERİ

T. Şişe ve Cam Fabrikası Cam Ev Eşyası Grup Başkanı Gülsüm Azeri, 1951 Hendek Sakarya doğumlu. 1975’de Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nden mezun oldu, aynı üniversitede Endüstri Mühendisliği’nde master yaptı. İş hayatına Çukurova Holding’de başladı. 1981’de Şişecam Grubu’na katıldı. Kromsan’ın kuruluş yıllarında Teknik Ticaret Müdürlüğü ile Pazarlama ve Satış Müdürlüğü yaptı. Soda San. Ürünleri satışlarını da üstlenerek Cam Pazarlama Kimyasallar Grup Müdürü oldu. 1990’da Camsar Sınai Ara Malları Genel Müdürlüğü’ne, 1994’de Kimyasallar Grup Başkanlığı ve Şişecam Yönetim Komitesi Üyeliği’ne getirildi. 1998 sonunda T. Şişe ve Cam Fabrikası Cam Ev Eşyası Grup Başkanlığı görevine atandı. Azeri, bu görevi kapsamında Paşabahçe Cam, Paşabahçe Eskişehir Cam, Denizli Cam, Paşabahçe Mağazaları ve Camiş Ambalaj’ın da Yönetim Kurulu Başkanı.

 

Hürriyet / 14.02.2005