Irak ve Afganistan’ın Yeniden Yapılandırılmasında Türk-Amerikan İşbirliği Semineri II
2 Ekim 2003, İstanbulDEİK/Türk-Amerikan İş Konseyi ve American-Turkish Council İnşaat Komiteleri ile ABD Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarlığı 2 Ekim 2003 tarihinde, İstanbul’da “Irak ve Afganistan’ın Yeniden Yapılandırılmasında Türk - Amerikan İşbirliği” başlıklı bir seminer düzenledi. DEİK/Türk – Irak ve Türk – Afgan İş Konseyleri tarafından da desteklenen sözkonusu seminere CPA (Coalition Provisional Authority - Iraq), USACE (U.S. Army Corps of Engineers), General Electric, Tucker & Associates ve Washington Group International temsilcileri konuşmacı olarak katıldı.

Seminer, Türk – Amerikan İş Konseyi İnşaat ve Taahhüt Komitesi Başkanı S. Yücel Özden, ATC Başkanı Lincoln McCurdy, ABD Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Amer Kayani ve ATC İnşaat ve Enerji Komitesi Başkanı C.D. Hartman’ın açılış konuşmaları ile başladı. Ardından William Tucker, Irak’ın yeniden yapılandırılmasında birinci, ikinci ve üçüncü aşamaları değerlendirerek Iraklı ve yabancı firmalar arasındaki işbirliği fırsatlarını anlattı. Türk işadamlarının siyasi ve ticari konuları birbirinden ayırmaları gerektiğini vurgulayan Tucker, Türk fimalarının öncelikle Iraklı firmalarla işbirliği kurmalarının faydalı olacağını belirtti. CPA temsilcisi Rick Ortiz CPA’in Irak’ın yeniden yapılandırılmasında ikinci aşama programı ve Irak’ta mevcut işbirliği olanakları hakkında bilgi verdi. Washington Group International temsilcisi Erhan Atay firma hakkında bilgi vererek, USACE tarafından kendilerine verilen “CENTCOM” ihalesindeki sorumluluk alanlarını anlattı. Daha sonra USACE tarafından görevlendirilen firmalardan biri olan General Electric Irak Genel Müdürü William Wakileh, Irak’taki faaliyetlerini anlattı. Wakileh, öncelikli rafinerilerin rehabilitasyonu projelerinin başlıca yeniden yapılandırma faaliyeti olduğunu vurgulayarak, elektrik üretimi için farklı yolların bulunmasının gerekliliğine değindi. Ardından USACE İncirlik Bölge Mühendisi Binbaşı Joseph Gandora USACE’in Irak ve Afganistan’daki faaliyetleri hakkında kısa bilgi verdi. Binbaşı Gandora Ekim ayı sonunda sonuçlanacak ihalelerin ABD’li büyük firmaları kapsayacağını ancak Türk taşeron firmalarını da dışında bırakmayacağını vurguladı.

Öğleden sonraki oturumda Eşgüder Büyükelçi Ahmet Ökçün ile Türk – Irak İş Konseyi Baaşkanı Ercüment Aksoy II. Aşama’da Türk ve ABD’li firmalar için işbirliği fırsatlarını değerlendirdiler. Ahmet Ökçün konuşmasında Türkiye ile ABD’yi Irak’ta birlikte çok parlak günlerin beklediğini ve bu ortaklığın en iyi şekilde sonuç vermesini ortadaki paranın saptayacağını vurguladı. Ökçün Irak’ın yeniden yapılandırılmasında ana kararların 23-24 Ekim’de Madrid’de yapılacak olan donörler toplantısı sırasında alınacağını iletti. Ahmet Ökçün Amerika’nın Irak’ta kendine Türkiye’den daha iyi bir ortak bulamayacağının altını çizdi. Ercüment Aksoy da Türk firmalarının Irak’ın yeniden yapılandırılması sürecinde birçok değişik alanda rolü olacağını belirterek demokratik, refaha ulaşmış özgür bir Irak’ın bölge için önemini vurguladı.

Toplantının Afganistan’ın yeniden yapılandırılması ile ilgili son bölümünde Türk – Afgan İş Konseyi Başkanı Oktay Varlıer bir konuşma yaptı. Ayrıca C.D. Hartman toplantıya son anda katılamayan Louis Berger Grubu Başkan Yardımcısı Tom Nicastro’nun hazırlamış olduğu Türk firmalarının Afganistan’daki faaliyetlerini ve Türk ve ABD’li firmaların Afganistan’da karşılaştıkları zorlukları anlatan konuşma metnini okudu.

 

CPA Temsilcisi Rick Ortiz'in konuşma metni

 
General Electric Irak Genel Müdürü William Wakileh'in konuşma metni

 
Washington Group International temsilcisi Erhan Atay'ın sunumu

 
USACE İncirlik Bölge Mühendisi Binbaşı Joseph Gandora'nın sunumu

 
Büyükelçi Ahmet Ökçün'ün konuşma metni

 
Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy'un konuşma metni

 
Türk - Afgan İş Konseyi Başkanı Oktay Varlıer'in konuşma metni

 
Louis Berger Grubu Başkan Yardımcısı Tom Nicastro'nun konuşma metni