Güneydoğu Avrupa Amerikan Ticaret Odaları Toplantısı’na Katılım

1-2 Mart 2004 / Atina

 

Güneydoğu Avrupa Amerikan Ticaret Odaları (Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Güney Kıbrıs, Hırvatistan, Makedonya, Romanya, Sırbistan-Karadağ, Türkiye, Yunanistan) Başkan ve İcracı Direktörleri 1-2 Mart 2004 tarihleri arasında Atina’da biraraya geldiler.

 

Katılımcılara 1 Mart 2004 akşamı Yunanistan Amerikan Ticaret Odası tarafından bir akşam yemeği verildi.

 

Toplantı 2 Mart 2004 günü saat 08:30’da ABD Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Walter Hage, Ticaret Ataşesi Brad Harker, Ticaret Danışmanı Emilios Margaritis ve Ticaret Uzmanı Irene Rallis’in de katıldıkları bir kahvaltı ile başladı. Kahvaltıda Ticaret Bölümü Yetkilileri bir NATO ve AB üyesi olan Yunanistan’ın ABD yatırımcıları için sunduğu avantajlara ve Yunan firmalarının bölgedeki aktif rolüne değinerek, Amerikan Ticaret Odası ile yapmakta oldukları sıkı işbirliğine dikkat çektiler. Yetkililer ayrıca, Atina’da düzenlenecek Olimpiyatlar için yapılmakta olan hazırlıklar hakkında bilgi verdiler.

 

Kahvaltı sonrasında sadece Güneydoğu Avrupa Amerikan Ticaret Odaları Temsilcilerinin katıldığı toplantıya geçildi. Toplantının gündemini, Yunanistan Amerikan Ticaret Odası tarafından daha önceden yazılı  hazırlanarak sunulmuş olan ve Güneydoğu Avrupa Ticaret Odaları’nın katılımıyla gerçekleştirilecek ortak konferansları içeren ‘’Güneydoğu Avrupa İş Forumu’’ ve ‘’Firmalararası Eşleştirme’’ önerileri ile, sözlü olarak görüşülen Güneydoğu Avrupa Amerikan Ticaret Odaları üye listelerini kapsayan bir rehber hazırlanması ve bölgedeki iş imkanlarını içeren bir web sitesi oluşturulması maddeleri oluşturmaktaydı.

 

Gündem maddelerinden ‘’Güneydoğu Avrupa İş Forumu’’ üzerinde herhangi bir karara varılamamış ve üzerinde çalışılabilecek öncelikli sektörlerin saptanabilmesi için 18 Mart 2004 tarihine kadar her Odadan yazılı bir teklifin Yunanistan Amerikan Ticaret Odası’na gönderilmesi talep edilmiştir.

 

Güneydoğu Avrupa Amerikan Ticaret Odaları’ndan herhangi birine üye olan bir firmanın, bölgedeki başka bir ülkenin firma temsilcileri ile biraraya gelmek istediğinde doğrudan o ülkedeki Amerikan Ticaret Odası ile temasa geçip yardım isteyebilmesini içeren ‘’Match Proposal’’ tüm temsilciler tarafından kabul görmüş ve sözkonusu işbirliğinin en kısa zamanda web sayfalarından duyurulması kararlaştırılmıştır.

 

Ortak web sitesi ve ortak üye bilgileri rehberi konularında somut kararlara varılamamıştır.

 

Toplantının sonunda Oda Temsilcileri tarafından bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

 

ABD Büyükelçisi Thomas J. Miller’in rezidansında verilen öğle yemeğine katılan Temsilciler öğleden sonra ‘’Güneydoğu Avrupa’da Büyüme Eğilimleri’’ konulu oturumda sırasıyla, Coca Cola Hellenic Bottling Company Temsilcisi Tom Miller; EFG-Eurobank Ergasias S.A. Yönetim Danışmanı David Watson; OTE International S.A. İş Geliştirme Direktörü Vasilis Fetsis; Intracom Uluslararası İşlemler ve Kurumsal Pazarlama Genel Müdürü Alex Manos; Multi Collection Services S.A. Ticaret Direktörü Nicholas Vembos; S.C. Dual Man S.R.L. Romania Genel Müdürü Dan Gramada; Bernitsas Hukuk Bürosu Yönetici Ortağı Panayotis Bernitsas ve Terna S.A. Kurumsal Gelişme Direktörü Efstathios Natsis ile Yatırım İlişkileri Müdürü Aristotelis Spiliotis tarafından yapılan sunumları dinlediler.