Türk-Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen

"TürkEkonomisi" Konulu Toplantıya Katılım

6 Şubat 2004 / New York

 

 

Merkezi New York’ta bulunan Türk-Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) tarafından, 6 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi Uluslararası Siyaset ve Ekonomi Profesörlerinden Dani Rodrik’in konuşmacı olarak katıldığı ‘’Türk Ekonomisi’’ konulu bir Toplantı düzenlendi.

 

50 kadar katılımcının hazır bulunduğu toplantıda konuklara bir hitapta bulunan Profösör Dani Rodrik, Türk ekonomisini överek, geleceğinin çok parlak olduğunu belirtti. Türkiye’nin enflasyonu indirme mücadelesinde benzeri az görülür bir başarı kazandığını ifade eden Rodrik, Türkiye’nin en büyük sorunlarından birinin makro-ekonomi alanında görülen istikrarsızlık olduğunu hatırlatarak, orta ve uzun vadede makro-ekonomik istikrarın mutlaka sağlanması gerektiği tavsiyesinde bulundu. Bir ülkede ekonomiyi geliştirmenin en iyi yolunun o ülke girişimcilerinin yatırım yapmalarını sağlamak olduğuna işaret eden Rodrik, yabancı yatırımcının yerli yatırımcıyı izleyerek ülkeye daima ondan sonra geldiğini ve bunun için de iyi bir yatırım rejimi oluşturmanın şart olduğunu vurguladı. Rodrik, Türkiye’nin ekonomik büyüme hızının hayli yüksek ve bu durumun da başka ülkelerde pek rastlanmayan bir durum olduğuna işaret ederek, bu gelişmede son derece dinamik olan Türk özel sektörünün önemli payı olduğunun altını çizdi.

 

Türk ekonomisi açısından orta ve kısa vadedeki belirsizliklere rağmen geleceğin çok parlak olduğunu belirten Rodrik, Uluslararası Para Fonu’nun halen Türkiye’yi çok sıkıştırdığını ancak yakın gelecekte IMF’nin tablodan çıkacağını dile getirdi. Bunun için gerekli şartın siyasi partilerin yeniden hata yapmamaları ve açık bütçe politikasından mutlak surette vazgeçmeleri olduğunu sözlerine ekleyen Rodrik, dış borç konusunda daha yapılacak çok şey olduğunu da hatırlattı.