Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerikan Ticaret Odası US Chamber of Commerce’de ABD’nin Önde Gelen Finans Kuruluşları Başkan ve Temsilcileriyle Katıldığı Kahvaltılı Toplantıya Katılım

29 Ocak 2004 / Washington DC

   

 

Resmi bir ziyaret için ABD’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Devlet Bakanı Ali Babacan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, TABA Başkanı Dr. Zeynel Abidin Erdem ve DEİK/Türk-Amerikan İş Konseyi Başkanı Vural Akışık, 29 Ocak 2004 tarihinde dünyanın önde gelen finans kuruluşları ve Amerikan Ticaret Odası Doğu Avrupa ve Asya’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Gary Litman ve Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı General Daniel Christman’ın da hazır bulundukları bir kahvaltılı toplantıda biraraya gelmişlerdir.

 

Sözkonusu toplantıda, Finans Kuruluşları ve Yatırım Fonları Başkan ve temsilcileri, ABN Amro, Citigroup, CSFB, Deutsche Bank, Goldman Sachs, JP Morgan, Lehman Brothers International, Merrill Lynch, Morgan Stanley, UBS, Citigroup Investments, Fidelity Investments, Goldman Sachs Asset Management, Prudential Investment Management ve Moody’s Investors Office, tarafından Türk ekonomisinde 2003 yılı itibariyle göze çarpan düzelme takdirle karşılanmış ve bu yorum Türk heyetinde memnuniyet yaratmıştır.

 

Amerikan Ticaret Odası’nın Türkiye Temsilcisi TABA Başkanı Dr. Zeynel Abidin Erdem, Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin bugünkü ekonomisinde yaşanan istikrarlı gelişmeyi son derece açık bir şekilde ifade ettiğini belirtmiştir. Erdem, Başbakanın ABD Sermaye Grupları’nın Başkanları’na Türkiye’yi evleri gibi kabul edip Türkiye’ye gelmeleri çağrısı yaptığını hatırlatarak, yeni düzenlemelerle bürokratik engellerin ve yabancı yatırımcıların çekincelerinin birer birer ortadan kaldırıldığını Türk Başbakanı’ndan duymanın toplantıya katılan kişiler üzerinde çok önemli bir etki ve güven yarattığını vurguladı. Erdem bunun Türkiye için önemli bir fırsat olduğununun altını çizerek, Başbakan Erdoğan’ı kutladı ve bu çağrının gerçekleşmesi için TOBB, TABA ve DEİK olarak her türlü desteğin verileceğinin altını çizdi.