TABA ÇUKUROVA ŞUBESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN

“IRAK İLE TİCARİ İLİŞKİLER VE TİCARET İMKANLARI” KONULU SEMİNER

 18.03.2005 / İskenderun

 

18 Mart 2005 tarihinde İskenderun Kaymakamı ve  Büyükşehir Belediye Başkanı ziyaret edilerek DEİK ve TABA ile ilgili ve Türk-Amerikan İşadamları Derneği  tarafından gerçekleştirilecek  “Irak ile Ticari İlişkiler ve Ticaret İmkanları” konulu seminerin amacı hakkında  bilgi verilmiş olup,  ticari anlamda yaşanan sorunlar dile getirilmiş kendilerinden destek talep edilmiştir.

 

Ziyaretleri takiben, İskenderun Belediye Başkanlığı Meclis Salonunda gerçekleştirilen TABA  Genel Merkez Yönetim  Kurulu Üyesi Sn. Recep Atakaş, İTSO Başkanı Sn. Halil Şahin, TABA Çukurova Şubesi Başkanı Sn. M. Erdal Kamışlı, İskenderun Belediye Başkanı Sn. Mete Aslan, İskenderun Kaymakamı Sn. Cengiz Horozoğlu, AKP Hatay Milletvekili Sn. Mehmet Soydan, Hatay Valisi Sn. Abdülkadir Sarı ve TABA Genel Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Adnan Nas’ın açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği seminerde, Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Sn. Ercüment Aksoy ve Amerika’nın Adana Konsolosu Sn. Scooty Reit birer konuşma yapmıştır.

 

Konuşmalarda ve daha sonra Adnan Nas Başkanlığı’nda Ercüment Aksoy ve Erdal Kamışlı’nın katılımıyla yapılan panelde değinilen belli başlı konular aşağıda yer almaktadır;

 

ü       Türkiye Irak’ın birçok ihtiyacını karşılayabilecek imkanlara sahiptir. Türk işadamları Irak’ın altyapısının yeniden inşaasında aktif olarak yer almak istemektedir.

 

ü       Türkiye’nin Irak politikasını belirlerken dikkatli düşünmesi, hem Amerika’nın statejik ortağı olması durumunu, hem de Irak halkı tarafından Türkiye’ye  duyulan güveni göz önüne alarak istikrarlı bir politika oluşturması gerekmektedir.

 

ü       Irak’ta siyasi istikrar sağlanmadığı sürece sağlıklı iş ortaklıklarına gidilmesi için doğru zemin oluşturulamayacaktır.

 

ü       Güvenlik, özellikle güvenli nakliye Irak’ta halihazırda en büyük sorunlardan biridir. Yol güvenliği ile ilgili sorunlar devam etmekte, sorunun halline yönelik Hükümetlerarası görüşmeler yapılmaktadır.

 

ü       T.C. Ulaştırma Bakanlığı AB Normlarına Uyum Programı çerçevesinde yeni uygulamalara başlayacak olup, yeni kanun çerçevesinde ücretlerin %50 oranında artması beklenmektedir. Bu durum halihazırda oldukça yüksek olan fiyatları daha da yükseltecektir.  Bu soruna  getirilebilecek en verimli çözüm  “Nakliye Güvenliği Sistemi”nin oluşturulması olacaktır.

 

ü       İskenderunlu işadamları 80’li yılların başından 90’lı yılların sonuna kadar Irakla birçok iş yapmış, İskenderun Limanı taşımacılıkta aktif olarak kullanılmıştır. Önümüzdeki dönem özelleştirilmesi düşünülen limanın son yıllarda oldukça azalan faaliyetlerine yeniden ivme kazandırılması ve Irak’a transit yüklemelerde yeniden kullanılması  faydalı olacaktır.

 

ü       Irak’ta yaşanan sorunlara rağmen çok fazla iş imkanı bulunmakta olup  mevcut durum kazancın yüksek olmasını sağlamaktadır. Ülkede risk faktörü her geçen gün daha azalmakta, Irak’ta iş yapmak altı ay öncesine göre daha az risk içermektedir. Bu risk önümüzdeki dönem daha da azalacaktır.

 

ü       Türkler Irak’ta  halihazırda birçok alanda faaliyet göstermektedir.

 

ü       Irak’ta Amerika ile çalışmak isteyen firmaların Federal Satınalma Yöntemlerini (FAR) çok iyi bilmeleri gerekmektedir. Tüm alımlar ve ihaleler web sitelerinde online yayınlanmaktadır. Amerikan Hükümeti günümüze kadar Irak’ın Yeniden yapılandırılması için ayrılan rakamın 2.6 milyon dolarını kullanmıştır.

 

ü       Irak’ta Meclis oluşturulmuştur. Koalisyon Hükümeti Irak Anayasası’nın hazırlanması çalışmalarına devam etmektedir. 

 

ü       Irak’ta sözleşmelerin nasıl yapılacağı ve ilişkilerin meşru olarak yürütülmesi gibi noktalarda halen sorunlar yaşanmaktadır. Ancak Hükümet durumun en kısa sürede düzeltilmesi için gerekli çalışmaları gerçekleştirmektedir.

 

ü       Türkiye Irak ile ticari ilişkilerde konumunun gerektirdiği noktaya ulaşamamıştır. İşadamları Türkiye yerine Amman’da buluşarak iş görüşmelerini gerçekleştirmeyi tercih etmektedir.

 

ü       Amerika Exim-Bank’ın yeni bir web sayfası yayına geçmiştir. Firmalar www.exim.gov/turkey/index-tu.html adresli web sayfası aracılığıyla Exim-Bank’ın sunduğu hizmetlere Türkçe olarak ulaşabilecektir.

 

ü       Amerika İhracatı Geliştirme Merkezi (TDA), Irakla ilgili ihracat imkanlarının araştırılabileceği bir Kuruluş olup, Ortadoğu Merkezi Ankara’da faaliyet göstermektedir. Türk firmalarının bu Merkez aracılığıyla Irak’a ihracat ile ilgili bilgilere ulaşabilmeleri mümkündür. Merkezin www.tda.gov  adresli web sayfasında da gerekli bilgiler yer almaktadır.