ABD KONSOLOSLUĞU TİCARET BÖLÜMÜ GÖREVLİSİ JEREMY KELLER’IN KATILIMIYLA TOPLANTI

1 Kasım 2004 / Conrad Otel

 

Türk-Amerikan İşadamları Derneği 1 Kasım 2004 tarihinde Yönetim Kurulu Üyeleri ve ABD Başkonsolosluğu Principal Commercial Officer’ı Jeremy Keller’ın katılımyla Conrad Oteli’nde bir toplantı gerçekleştirdi. ABD Ticaret Ataşesi Amer Kayani’nin de davetli olduğu toplantıya, Kayani sis yüzünden uçağının kalkmaması nedeniyle katılamadı.

 

Toplantının başında ABD seçimlerinin Türkiye-ABD ilişkileri üzerine etkileri tartışıldı ve seçimi kim kazanırsa kazansın ABD’nin Türkiye politikalarında herhangi bir değişiklik olmayacağı ifade edildi.

 

Başkan Adnan Nas toplantıda daha sonra Türk firmalarının değişime ihtiyaç duyduğunu belirterek, başta KOBİ’ler olmak üzere Türk işletmelerin kurumsal altyapılarını güçlendirmek, rekabet güçlerini artırmalarını temin etmek, finans ve sermaye piyasalarına girişlerini kolaylaştırmak, böylece Amerikan firmalarıyla işbirliğine ve ortaklığına hazır hale getirmek konusunda TABA tarafından çalışmalar yapılacağını, Türk firmalarına Amerikan firmaları ile iş yapma yöntem ve teknikleri konusunda danışmanlık sağlanacağını anlattı.

 

Nas, AB üyeliği hedefinin Türkiye’de standartların yükselmesine yardımcı olacağını vurguladı ve Türkiye’nin AB üyeliğinden anladığı şeyin İngilizlerin anladığıyla aynı doğrultuda olduğunu belirterek, Fransa ve Almanya’nın küresel değil bölgesel bir Avrupa istediklerini, ancak İngilere’nin daha geniş ve esnek bir Birliği istediğini hatırlattı. Nas ayrıca, AB’nin küresel bir güç olmak istemesi durumunda güçlü bir orduya sahip olması gerektiğine işaret etti. Jeremy Keller, Avrupa’nın yeniden tanımlanması gerektiğini belirterek ABD’nin Türkiye’nin AB üyeliği için çok güçlü destek verdiğinin altını çizdi.

 

Başkan Nas, önümüzdeki aylarda TABA’nın iki önemli faaliyetin hazırlıkları ile ilgilenceğini söyleyerek, bunlardan birincisinin Mart ayında gerçekleştirilecek Türkiye-ABD ilişkilerine odaklı ve finans, teknoloji ve yatırım gibi değişik alanları kapsayan bir konferans, diğerinin de bölge AmCham’leri ile ortaklaşa gerçekleştirilecek bir faaliyet olduğunu hatırlattı.

 

Toplantıda daha sonra Jeremy Keller, ilaç sektöründe faaliyet gösteren Amerikan firmalarının Türkiye’de yaşadığı güçlükleri gündeme getiridi. Adnan Nas bu çerçevede hükümet yetkilileri ile görüşüldüğünü, kesin bir cevap alınamadığını ve 2007’den önce bir sonuç alınmasının beklenmemesi gerektiğinin hatırlatıldığına işaret etti. Başkan Yardımcısı ve Hukuk Komitesi Başkanı Tevfik Gür’ün Lilly İlaç temsilcileri ile görüşerek gelişmeleri takip ettiği bilgisini veren Nas, Başbakan R.T. Erdoğan’ın konuyla ilgili şikayetlerin yoğunluğu üzerine yerli ve yabancı üreticilerle temas kurmak ve bilgi akışını sağlamak üzere Hedef Alliance Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak’ı görevlendirdiğini dile getirdi.

 

Adnan Nas daha sonra Türkiye ile ABD arasında mevcut vergi anlaşmasında tax-sparing maddesi olmadığına dikkat çekerek, Türkiye’nin diğer ülkelerle yaptığı vergi anlaşmalarında bulunan ve Türkiye ile ABD arasındaki ticari ilişkilerin gelişimine engel olan bu maddenin ABD ile yapılmış anlaşmaya da eklenebilmesi için Maliye Bakanlığı nezdinde TABA olarak girişimde bulunulmasına yardımcı olunacağını söyledi.

 

Adnan Nas Jeremy Keller’a Kurumlar Vergisi Kanununda yapılan değişiklikler hakkında bilgi vererek, önemli sonuçları olacak bu konuda TABA tarafından en kısa sürede bir bilgilendirme Konferansı düzenleneceğini dile getirdi.

 

TABA’nın 5-7 Haziran 2004 tarihleri arasında düzenlenecek 24. ATC yıllık konferansı ile de yakından ilgilendiğini belirten Nas, toplantıya Yönetim Kurulu’ndan mutlaka katılım olacağını ifade ederek, ATC ile ilgili bazı duyumlar alındığını belirtti ve konuyla ilgili detaylı bilgi için Jeremy Keller’dan yardım istedi.

 

Türkiye’nin AB üyeliği konusunda TABA’nın aktif ancak dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Nas, bu çerçevede AmCham-EU ve başka ST֒ler ile işbirliği yapılabileceğini söyledi. Nas, Genel Sekreter Mehmet Ateş’in 17 Aralık’ta bazı milletvekillerinin Brüksel’e götürülmesi için Philip Morris’in desteğini sağlayacağını da ifade etti.

 

Adnan Nas toplantıda daha sonra Ürdün Nitelikli Sanayi Bölgelerinin Tanıtımı için TABA tarafından düzenlenen toplantı hakkında Jeremy Keller’ı bilgilendirdi ve Türkiye’de bir Nitelikli Sanayi Bölgesi kurulana kadar Ürdün ve İsrail ile işbirliği yapılabileceğine işaret etti. Nas, konuyla ilgili olarak TABA tarafından bir rapor hazırlanacağını da söyledi. Adnan Nas üyelik aidatlarını ödemeyen firmaların üyelikten çıkartılacakları ve TABA’ya daha önemli katkılar sağlayabilecek firmaların üyeliğe davet edileceği bilgisini de verdi.