TABA - AMCHAM

 

Türk-Amerikan İşadamları Derneği (TABA-AmCham) 1987 yılında kurulmuş, kamu yararına çalışan bir dernektir. Dönemin Başbakanı Turgut Özal’ın Türkiye’nin dışa açılım politikaları çerçevesinde oluşturulan TABA’nın kurucularının isimleri ve o tarihteki görevleri aşağıdaki gibidir:

Metin Berk (Koç-Amerikan Bank A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı), Özer Çiller (Sears World Trade Inc. Türkiye Temsilcisi), Ahmet Esen (Pfizer İlaçları A.Ş. Personel ve Dış İlişkiler Direktörü), Erdal Kabatepe (Merka Yönetim Kurulu Başkanı), Mehmet Önkal (İstanbul Sheraton Oteli Mali Müdürü), Ali G. Pasiner (RTS Genel Müdürü) ve Ahmet Tekeli (Avukat).

 

Amacı, Türkiye’deki Amerikan Ticaret Odası kimliğiyle, Türkiye ile ABD arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek, Amerikan yatırımlarının Türkiye’ye çekilmesini sağlamak, üyelerine değer yaratmak, onların sorunlarına eğilerek çözüm getirmek ve Türkiye’nin kültürel değerlerinin tanıtımını yapmaktır. Sözkonusu amaçların gerçekleştirilmesi için TABA-AmCham bünyesinde; Üyelik, Proje Geliştirme, Telekom ve Bilişim, Enerji ve Altyapı, Hukuk ve Finans, Yayın, Aktivite ve İletişim, Kamu İdareleri ile İlişkiler, Tüketim Malları, Savunma Sanayi, Turizm, Emlak ve Ulaşım, AB ile Yatırım Ortamı ve Mevzuat Komiteleri faaliyet göstermektedir.

 

Merkezi İstanbul’da olan TABA-AmCham’in Adana, Ankara, Antalya, Denizli ve İzmir olmak üzere 5 şehirde şubeleri  bulunmaktadır. Önde gelen Türk ve Amerikan firmalarının TABA-AmCham üyeliği mevcuttur. TABA-AmCham Nisan 2005 itibariyle 600 üyeye sahiptir.

 

TABA-AmCham, Washington Amerikan Ticaret Odaları Birliği (COCUSA) ve Avrupa Amerikan Ticaret Odaları Birliği (ECACC) üyesidir.