Yarının Habercisi 28 Mayıs 2005

 

KOBİ’ler büyümeyi ve ortaklığı öğrenmeli

 

Türk-Amerikan İşadamları Derneği Başkanı Adnan Nas, KOBİ'lerin ortaklıklar kurarak büyümeyi öğrenmesi ve kayıtdışı çalışmadan arınmaları gerektiğini söyledi.

 

Türk-Amerikan İşadamları Derneği (TABA) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Nas, Türk KOBİ’lerinin dünya ölçeğindeki KOBİ’lerle rekabet şanslarının çok az olduğunu bu nedenle de büyümeyi ve ortak olmayı öğrenmeleri gerektiğini söyledi.

 

Nas, Türkiye’deki KOBİ’lerin uzun vadeli var olabilmeleri ve büyüyebilmeleri için, öncelikle muhasebe standartları getirmeleri, kayıtdışı işletmeleri azaltıp, önce kendi aralarında güçlenmeleri gerektiğini söyledi.

 

Türkiye’deki KOBİ’lerin dünyadaki KOBİ’lerden farklı yapıya sahip olduğunu kaydeden Nas, “Ayakta durmak için kayıtdışına yönelim çok. KOBİ’ler ekonomide orta sınıfı temsil ediyorlar. Orta sınıfsız bir toplum da çöker zaten. Türkiye’deki KOBİ’ler aslında birer “mikro KOBİ” Biz Türkler, müteşebbis bir millet olduğumuzu söylüyoruz. Bu sözde doğru bir şey ama istatistiklere baktığımızda durum böyle değil" dedi.

 

Kayıtdışının, KOBİ’lerin kendilerine attıkları bir kazık olduğunu söyleyen Nas, “Kayıtdışı işletmeler finans bulamıyor, ortaklık kuramıyor. Dolayısıyla büyüyemiyor. Uzun vadeli değiller. Türk KOBİ’lerinin bu anlamda dünya ölçeğindeki KOBİ’ler ile rekabet etme şansları çok az. Türkler önce kendi aralarında güçlenmeli, büyümeyi ve ortak olmayı öğrenmeleri gerekiyor” diye konuştu.

 

AB'ye giriş süreci önemliTürkiye’deki yatırım ortamının kötü olduğunu dile getiren Nas, bunda kayıtdışının çok önemli bir faktör olduğunu, kayıtdışının çözümünün yabancı sermayenin gelişi ile çözülebileceğini, ancak gerekli önlemler alınmadan ve ortam düzelmeden yabancı sermaye de gelmeyeceğini ifade etti.

 

Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB)’ye üyeliğinin sonucunu değil, sürecini önemsediğine dikkat çeken Nas, AB’ye giriş sinyalleri ile, Avrupa kamuoyunda Türkiye’nin ekonomik ve siyasi sorunlarını çözeceğine dair bir görüş oluştuğunu belirtti.

 

'2005 tedirgin ama dinamikti'Türkiye ekonomisinin yılın ilk 6 ayında olumlu gelişmeler gösterdiğini kaydeden Nas, 2005 yılını “tedirgin ama dinamik” bir yıl olarak değerlendirdi.

 

Geçtiğimiz yıl yaşanan büyümenin normal olmadığını belirten Nas, bu yıl büyümenin zor olduğunu, cari açık nedeniyle tedirginliğin devam ettiğini dile getirerek şöyle konuştu: “17 Aralık’tan sonra AB ve IMF sürecinde bir yavaşlama oldu. Türkiye’nin bu enflasyonu yakalamış olması nedeniyle rahatlaması riskli olabilirdi, ancak sonunda IMF ile stand-by anlaşması imzalandı. Ekonominin hala yarın iyi olacağı kesin değil. Biz cari açığımızı her zaman finanse ettik, ama bu yıl edebilecek miyiz bilmiyoruz. ABD’deki faizler, Çin, petrol fiyatları etkili olabilir.”

 

ABD yatırımlarının binde 1'i Türkiye'de TABA Yönetim Kurulu Başkanı Nas, ABD’nin Avrupa’dan çok daha zor ve Türkiye’nin alışık olmadığı bir pazar olduğuna dikkat çekerek, “Bununla bizim baş etmemiz lazım. ABD’nin de Türkiye’de daha çok yatırım yapması lazım. Dünyanın en büyük ülkesi olan ABD’nin tüm dünyadaki yatırımlarının binde 1’i, ticaretinin de binde 4’ü Türkiye ile. Bunu Amerikalılar bizi sevmiyor olarak algılayamayız. Ticaret sevmekle yapılmaz. Biz, ABD’li işadamlarını onlar da bizi tanımıyor. Daha fazla iletişime geçmeliyiz” dedi.