Cihan Haber Ajansı 04.12.2004

Maliye Bakanı Unakıtan hem ekonomiyi değerlendirdi hem güldürdü

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türk Amerikan İşadamları Derneği'nin Swiss Otel'de düzenlediği yemekli seminerde kendine has üslubuyla ekonomiyi değerlendirdi. Ülke ekonomisinin geldiği nokta ve AB sürecine ilişkin değerlendirmeler yapan Unakıtan, yaptığı espirilerle katılımcıları güldürdü.

17 Aralık'taki zirveyi değerlendiren Kemal Unakıtan, Türk milletinin gösterdiği kararlılıkla belli bir noktaya geldiğini belirtti. Enflasyonun düşmesine rağmen hala Avrupa ülkeleri arasında en yüksek enflasyona sahip olduğumuzu dikkat çeken Unakıtan: "AB seviyesine gelmemiz zamanla olacak. Uçacak halimiz yok, birden AB seviyesine gelecek halimiz de yok ama bu yolda olmak lazım." diye konuştu.

Bakan Unakıtan, önümüzdeki 3 yılın programını hazırladıklarını belirterek Türkiye'nin ilk defa kendi programını hazırladığını söyledi. IMF ile görüşmelerin bu programlar çerçevesinde gerçekleştirileceğini söyleyen Unakıtan, sermaye ve yatırımın önemine dikkat çekerek; "Siz yerli yatırımcı olarak o memlekette yatırım yapmaktan kaçarsanız

o memleketten hayır gelmez. Yabancı yatırımcı da gelmez. Sermaye yoksunu olan bir ülkeyiz. Sermayeyi çekmeliyiz. Yabancı yatırımcıyla yerli yatırımcı arasında ayrım yapmayacağız. Hatta Türk misafirperverliği gereği çikolata uzatacağız. Artık bakanlıklara bütçelerini performansına göre veriyoruz. Günlük takip ediyoruz. Bütçe mali kontrol kanunu çıkardık." şeklinde konuştu.

'VERGİ AFFI OLDUKÇA VERGİ SİSTEMİ OTURMAZ'

Vergi affı oldukça vergi sisteminin oturmayacağını söyleyen Unakıtan, tıkanmışlığı aşmak için yasa çıkardıklarını söyledi. Unakıtan; "Göreve geldiğimizde yüzbinlerce dosya vardı. Bunlar vergi borçlarıyla ilgiliydi. Maliye alacaklı mükellef borçlu. Tıkanmışlık vardı. Bu tıkanmışlığı aşmak için vergi barışı kanunu getirdik. Dosyalar azaldı günlük takip yapılabiliyor ve 4,7 katrilyon da kasaya giren para var." dedi.

TEŞVİKLERE SINIRLAMA

Bundan sonra teşvik verilmeyeceğini ifade eden Unakıtan, Doğu Anadolu örneğini göstererek; "Teşvikle kalkınılsaydı Doğu Anadolu cennet olurdu. Para verdik para yatırım yapın diye. İki kulübe yapıp parayı cebe attı bazı üç kağıtçılar. Biz vergi indirimi yapacağız. Aslolan milli geliri yükseltmektir. Kurumlar vergisini ve gelir vergisini düşüreceğim. Düşüre düşüre Avrupa ülkeleri seviyesine indireceğim. (Neden birden yapmıyorsun) demeyin. Ben de bir bütçe var Allah selamet versin. Sağdan bakıyorum, soldan bakıyorum olmuyor. Mali dengeleri gözetmem lazım." diye konuştu.