Taba Türk - Amerikan İşadamları Derneği
 
English
 
  Ana Sayfa
Home Page
  Magazine Cover
  Contents
 
 
 
 
TABA - AmCham Washington Ziyareti  

 Türk Amerikan Is adamlari Dernegi ( TABA Amcham ) heyetiWashington D.C. de yapilan Amerikan Ticaret Odalari zirvesine katildi . Heyet Baskaninin raporunu bilginize sunariz.

Sayin Baskan


Washington’da 20 – 22 Mayis tarihleri arasinda yapilan zirveye TABA Amcham’i temsilen asagidaki üyelerle katildik .

Savas Düvenci Yönetim Kurulu Üyesi , Heyet Baskani
Hasan Çelebican Insaat Komitesi Baskani
Ahmet Öksüz Tekstil Komitesi Baskani
Ufuk Akalin Taba üyesi

Amerika’ya gitmeden önce asagidaki randevular alinmisti . Mr.Gary Litman Avrasya Direktörü Mrs.Kristal Alley Amerikan Ticaret Odalari Avrupa Temsilcisi Ms.Patricia Helletzgruber Avrupa Ticaret Odalari Genel. Sekreteri Mrs.Jonelle Glosch Azerbaycan Amerikan Ticaret Odasi Direktör 9 adet Oda Baskani Dogu Avrupa ülkeleri Ticaret Odalari Congressman Jimmy Duncan Temsilciler Meclisi Üyesi Congressman Ron Lewis Temsilciler Meclisi Üyesi
Programli toplantilari kaçirmamak ve randevulara da geç kalmamak için heyet olarak aramizda görev bölümü yaptik ve böylece tüm programi izleyebildik.
Amerikan Ticaret Odalari Baskani Thomas Donohue ve Avrasya Direktörü Gary Litman delegemize büyük destek verdiler . Bu yakinligin temelini geçmis yillarda kurdugu iyi iliskilerle atan Ugur Terzioglu’na mütesekkiriz.
Toplantilar kaldigimiz otel salonunda basladi. Yapici bir isbirligi atmosferinde devam etti . Avrupa Ticaret Odalari gelecek toplantisinin 18 -19 Ekimde Danimarka’da yapilmasina karar verildi . Istanbul , Bahar toplantisi için aday seçildi . Sterling sirketinin Web site paketinin gösterisi yapildi. Bu program Ticaret Odalarinin iletisimini kolaylastiracaktir . Amerikan Ticaret Odasi yetkilileri Oda Baskanliginin imtiyaz olmamasi ve iki yilda bir degismesini tavsiye etmektedirler . Istisna hallerde ikinci bir dönem kabul ediliyormus .Bu ilke Taba tüzügü dogrultusundadir Devamliligi saglamaya büyük önem veriliyor. Bunun için delegelerin degismemesi ve diger odalarda oldugu gibi toplantilara Executive Direktörlerin katilmasina önem veriyorlar . Gary Litman sorulan bir soruya cevaben , Ticaret Odalarinin Amerikan kimligini korumak ve Amerikan yönetimini kabul etmek zorunda olduklarini vurguladi.
yilinda Thomas Donohue’nin Istanbula gelmesi planlaniyormus . Ayni sekilde Kafkaslar Isbirligi toplantisinin Eylül ayinda Istanbul’da yapilmasini planlamak için Jonelle Glosch da istanbula gelecekmis.
Baskan Donohue yeni Bush yönetimi politikasini söyle özetledi . Dünyayi tarafsiz , kisitlamasiz ve ticari kurallara göre yönetecek Irak , Libya , Iran , Küba gibi ülkelere yaptirim devam edecek Yeni serbest ticaret anlasmalari gündemde Sili ve Singapor gibi Türkiye ile de böyle bir anlasma yapilma sansi var . Yeter ki Türk yetkililer ilgi göstersin.


Savas Düvenci
Yönetim Kurulu Üyesi ve Heyet Baskani


Copyright © 2000-2022 TABA Tüm Hakları Saklıdır.