Taba Türk - Amerikan İşadamları Derneği
English
 
  Ana Sayfa
  Taba Hakkında
  Yönetim Kurulu
  Başkanın Mesajı
  Online Dergi
  Üyeler
  Hizmetler
  Yayınlar
  Eleman Arayanlar

 
CV Bankası
İş Olanakları
Duyurular
 
 
 
 
  Etkinlikler / Haberler


Geri Dön

 TABA BAŞKANI DR. ZEYNEL ABİDİN ERDEM ve TABA TEKSTİL KOMİTESİ ORTAK ÇALIŞMALARI

 Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği ve İstanbul Tekstil Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri uzun zamandan beri Avrupa Tekstil ve Konfeksiyon Sekterü üst kuruluşu Eurotex’e tam üye olmak ve Amerika’nın koyduğu kotaların kaldırılması ve gümrük vergilerinin de Avrupa Birliği ile Amerika arasında geçerli oranlara indirilmesi için çalışmalar yapmakta idi. Bu çalışmalarda TABA-AmCham Tekstil Komitesi Başkanı Sn. Ahmet Öksüz ve Başkan Yardımcısı Sn. Günsan Çetin’de aktif rol almışlardı. Türkiye’nin Eurotex’e üyeliği kabul edildikten sonra Amerika ile Türkiye arasındaki kotaların kaldırılmasının gerekçelerini içeren bir rapor hazırlanmıştı.

1 Aralık Cumartesi saat 10:00 : Tekstil Komitesi üyemiz Sn. Günsan Çetin’in GAP şirketinin Akmerkezdeki bürosunda TABA-AmCham Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Dr. Zeynel Abidin Erdem , Genel Müdür Sn. Mehmet Tanberk, TABA-AmCham Tekstil Komitesi Başkanı Sn. Ahmet Öksüz , Başkan Yardımcısı Sn. Günsan Çetin ve Türkiye Tekstil İş Verenler Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Bülent Başer toplandılar.

Toplantıda Türkiyeyi 3 gün sonra ziyaret edecek Amerika Dış İşleri Bakanına sunulmak üzere hazırlanan rapor görüşüldü. Tekstil komitesi üyeleri TABA-AmCham Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zeynel Abidin Erdem’den bu raporun Colin Powell’ın Cumhurbaşkanımız Sn. Ahmet Necdet Sezer ve Dış İşleri Bakanımız Sn. İsmail Cem ile yapacağı toplantı gündemine alınması için destek rica ettiler. Konu son derece önemliydi çünkü , Colin Powell’ın gündeminde çok önemli başka dış politika konuları vardı. Afganistan, Kıbrıs, Avrupa güvenlik savunma kuvvetleri gibi.

1 Aralık Cumartesi Saat 12:00 : Başkanımız Dr. Zeynel Abidin Erdem’in holdingteki bürosunda çalışmalar başladı ve bu uzun raporun gündeme alınabilmesi için ingilizce ve Türkçe kısa bir özeti çıkarıldı.

1 Aralık Cumartesi Saat 14:00 : Başkan Dr. Zeynel Abidin Erdem gerekli üst makamları arayarak, gerekli temaslarda bulundu ve raporun İngilizce ve Türkçe özetlerini e-mail ile gonderdi.

2 Aralık Pazar 12:30 : TABA – AmCham başkanı Dr. Zeynel Abidin Erdem TGRT’de 55 dk süren bir röportaj yaparak kotolar konusunun önemine değindi ve TABA – AmCham’in bu işle ilgili çalışmalarını anlattı.

4 Aralık Salı 19:30 : Ana haber bültenlerinde Dış İşleri Bakanları görüşmesinde konunun gündeme geldiği ve Colin Powell’ın destek sözü verdiği öğrenildi.

7 Aralık Cuma saat 09:00 : ECACC Avrasya Başkan yardımcısı Gray Litman, Başkan Bush’a sunacağı ülkeler raporunda TABA – AmCham Türkiye olarak bu noktaya değinildi. TABA – AmCham Türkiye raporu üyelerimizin bilgisine sunulmustur.

10 Aralık Pazartesi : TABA – AmCham’in Türkiye raporu Başkan Bush tarafından onaylansa bile kongrenin onayı gerekiyordu. TABA – AmCham Başkanı Dr. Zeynel Abidin Erdem’in 11 Eylül olaylarından sonra yaptığı ve Amerika’yı desteklediği televizyon röportajlarının özeti tüm kongre üyelerine e-mail ile gönderildi.Copyright © 2000-2022 TABA Tüm Hakları Saklıdır.